Książki

Marta Nowik

"Marzenia spełniają się jesienią"

„Marzenia spełniają się jesienią” to opowieść o nieustannym poszukiwaniu swojej życiowej drogi, niezależnie od wieku, popełnionych błędów i doświadczeń. Książka jest labiryntem ludzkich uczuć i emocji. Czy Joanna i Kamil mają szansę na trwały związek pomimo prześladującej ich przeszłości? Czy wszystkie blizny w sercu się zagoją? Również Laura i Stefan szukają odpowiedzi na wiele pytań. Czekanie na miłość trzydzieści lat wydaje się niemożliwe. Bohaterowie są nieustannie w drodze, ale tej najdłuższej i najtrudniejszej – do siebie samych. Franka także szuka szczęścia. Wszystko niespodziewanie zmienia się podczas szalonego kursu taksówką na porodówkę. Czas nie dla wszystkich bohaterów jest łaskawy. Pojawia się choroba i nieubłagane przemijanie. Trwanie przy ukochanej, dopóki śmierć nie rozłączy, jest jednak możliwe w tym poplątanym świecie. 

marta-nowik-marzenia-spelniaja-sie-jesienia

Opis

Kamil i Joanna (oboje po przejściach) próbują, na początku dość ostrożnie, zbudować trwały związek, pomimo własnych trudnych wcześniejszych doświadczeń. Obydwoje uczą się na nowo zaufania drugiej osobie, co dla żadnego z nich nie jest łatwe. Trudna przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć. Joanna wciąż wspomina wypadek na jeziorze spowodowany białym szkwałem, podczas którego narzeczony ratuje jej życie. Niestety sam przy tym ginie. Joanna załamuje się. Przez pół roku nie wstaje z łóżka. Opiekuje się nią wtedy przyjaciel Stefan, dawna miłość jej matki.

Kamil ucieka od przeszłości. Z dnia na dzień zostawia wszystko i nic nikomu nie mówiąc, wyjeżdża do zupełnie obcego mu miasta, aby zacząć wszystko od nowa. Klaudia, jego była dziewczyna nie daje mu jednak spokoju i próbuje go wmanewrować w dziecko, które nie jest jego. Kamil, doskonale pamiętając jej zdradę z ich kolegą z pracy, nie daje się wmanewrować w jej kolejne sztuczki.

Laura i Stefan nieustannie szukają siebie. Pomimo dzielących ich kilometrów wracają pamięcią do wspólnie przeżytych chwil. Czekanie na miłość trzydzieści lat wydaje się niemożliwe. A jednak! Niespodziewane decyzje bohaterów zaskakują momentami ich samych. Bohaterowie są nieustannie w drodze, ale tej najdłuższej i najtrudniejszej – do siebie samych. Czas nie jest dla nich zbyt łaskawy. Pojawia się choroba i nieubłagane przemijanie. Trwanie przy ukochanej osobie, dopóki śmierć nie rozłączy, jest jednak możliwe w tym poplątanym świecie. Laura dowiaduje się o nieuleczalnej chorobie i chce w błyskawicznym tempie nadrobić stracony czas, czym wszystkich zaskakuje.

Franka szuka swojego szczęścia. Wszystko niespodziewanie się zmienia podczas szalonego kursu na porodówkę z obcym taksówkarzem. Jej były mąż ginie tragicznie, a ona paradoksalnie, na jego pogrzebie, odzyskuje wewnętrzny spokój. Mała córeczka Maja akceptuje nowego tatę. Franka pomaga Kamilowi odzyskać Joannę, trochę poprzez dręczące ją wyrzuty sumienia. Wie, że przyczyniła się do ucieczki Joanny, która wszystko skomplikowała na wiele kolejnych jesiennych tygodni…

W utworze największą przemianę przechodzi przyjaciółka Joanny – Sandra. Z bulimią przez lata ukrywaną przed innymi Sandra za wszelką cenę próbuje już po raz drugi odbić Joannie ukochanego. Jednak pomimo jej usilnych starań, tym razem zupełnie jej się to nie udaje. Traci przy tym ich oboje. Prowadząc za ich plecami perfidną grę, zostaje zdemaskowana. Bardzo to przeżywa. Utrata przytomności w sklepie, pobyt w szpitalu i ogromna samotność sprawiają, że zgadza się na propozycję lekarza, aby wyjechać do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień znajdującego się na drugim końcu Polski i tam odbyć terapię.

Bohaterami książki, poza wyraźnie wykreowanymi postaciami, są też: upływający czas, przemijanie, choroba, cierpienie, śmierć oraz miłość i przebaczenie. W to wszystko obfituje codzienność bohaterów. Scenariusz pisze im samo życie. Oni zaś mniej lub bardziej udolnie próbują odnaleźć się w labiryncie poplątanych ścieżek, na których dane jest im się znaleźć.

©2024Marta Nowik. Realizacja: artdot.pl, Domy drewniane, TP